
Pytania i odpowiedzi
GT 53 ma dwa silniki elektryczne, a GT 55 i GT 63 — trzy. GT 63 oferuje wyższą moc maksymalną i bogatsze wyposażenie standardowe podwozia, natomiast GT 55 może być dostępny z akumulatorem o większej pojemności i ładowaniem do 710 kW — zależnie od rynku.
Dla akumulatora o pojemności 128 kWh Mercedes-Benz USA deklaruje około 12 minut przy mocy do 710 kW. W przypadku akumulatora 106 kWh podano 11 minut przy mocy do 600 kW. Na stacji o mocy 400 kW deklarowany czas rośnie odpowiednio do 16 i 14 minut.
Wynik 2,5 sekundy uzyskano z zastosowaniem procedury 1-foot rollout, w której pierwsze 30,48 cm ruchu nie jest uwzględniane w pomiarze. Bez rollout opublikowany wynik wynosi 2,7 sekundy. Przyspieszenie należy porównywać wyłącznie przy zastosowaniu tej samej metody pomiaru.
17 października 2026 roku Mercedes-AMG zaprezentował elektrycznego GT SUV — pierwszego dużego SUV-a opracowanego samodzielnie od podstaw przez ten dział. Gama obejmuje trzy wersje: GT 53, GT 55 i GT 63. Różnią się one nie tylko mocą: młodszy model ma inną konstrukcję układu napędowego, a maksymalna moc ładowania 710 kW jest dostępna z akumulatorem o większej pojemności.
Zgodnie z oficjalnym komunikatem Mercedes-Benz, przyjmowanie zamówień na GT 53 w Niemczech rozpocznie się 20 października 2026 roku. Ogłoszona cena wynosi od 113 050 euro z niemieckim VAT-em w wysokości 19%. GT 55 i GT 63 dołączą do oferty wiosną 2027 roku. Terminy i cena dotyczą wskazanego rynku.
GT 53, GT 55 i GT 63: najważniejsze różnice
GT 53 ma dwa synchroniczne silniki elektryczne z magnesami trwałymi — po jednym przy każdej osi. GT 55 i GT 63 wyposażono w trzy silniki z osiowym przepływem magnetycznym: jeden z przodu i dwa z tyłu. Taki układ pozwala niezależnie sterować napędem tylnych kół. Wszystkie trzy wersje mają napęd na cztery koła.

Parametr | GT 53 SUV | GT 55 SUV | GT 63 SUV |
|---|---|---|---|
Liczba silników | 2 | 3 | 3 |
Moc maksymalna | 400 kW / 544 KM | 600 kW / 816 KM | 860 kW / 1169 KM |
Moc ciągła | 270 kW / 367 KM | 530 kW / 721 KM | 530 kW / 721 KM |
Moment obrotowy | 800 N·m | 1860 N·m | 2000 N·m |
0–100 km/h bez rollout | 4,2 s | 3,1 s | 2,7 s |
Pojemność użytkowa akumulatora | 106 kWh | 106 lub 128 kWh | 106 lub 128 kWh |
Maksymalna moc ładowania DC | 600 kW | 600 lub 710 kW | 600 lub 710 kW |
Moc podano w metrycznych koniach mechanicznych. Wskazane warianty akumulatorów dotyczą specyfikacji międzynarodowej: w amerykańskim komunikacie dla GT 55 i GT 63 wymieniono akumulatory o pojemności 128 kWh. Dostępność konkretnej kombinacji należy sprawdzić w kraju zakupu.
Dlaczego dwie mocniejsze wersje mają tę samą moc 721 KM
Moc maksymalna i moc ciągła to różne parametry. GT 55 i GT 63 mają taką samą deklarowaną moc ciągłą, ale GT 63 osiąga wyższą moc maksymalną. Różnica między 816 a 1169 KM nie oznacza więc, że mocniejsza wersja stale dysponuje przewagą 353 KM. Przy porównaniu trzeba uwzględnić oba parametry.
GT 53 ma jeszcze jedną charakterystyczną cechę: dwubiegową przekładnię tylnego silnika elektrycznego. Krótkie pierwsze przełożenie pomaga podczas ruszania, a drugie zostało przeznaczone do jazdy z wysoką prędkością. Przedni silnik może odłączać się przy niewielkim obciążeniu; w mocniejszych wersjach również jest dołączany tylko wtedy, gdy jest potrzebny.
Przyspieszenie: skąd wynika 2,5 i 2,7 sekundy
Dla GT 63 producent publikuje oba wyniki. Czas 2,5 sekundy uzyskano z zastosowaniem procedury 1-foot rollout, w której pierwsze 30,48 cm ruchu nie jest uwzględniane w pomiarze. Bez tego wyłączenia wynik wynosi 2,7 sekundy. Przyspieszenie różnych samochodów można rzetelnie porównywać tylko przy zastosowaniu tej samej metody pomiaru.
Ładowanie z mocą do 710 kW: co dokładnie obiecuje Mercedes-AMG
Podstawą systemu jest instalacja 800-woltowa oraz bezpośrednie chłodzenie cylindrycznych ogniw olejem nieprzewodzącym prądu. Olej opływa każde ogniwo i odprowadza ciepło. Według opisu producenta takie rozwiązanie ma zapewniać wysoką wydajność akumulatora i szybkie ładowanie.
W opisie technicznym Mercedes-Benz USA dla akumulatora o pojemności 128 kWh podano moc do 710 kW i około 12 minut na uzupełnienie energii od 10 do 80%. W przypadku akumulatora 106 kWh jest to do 600 kW i 11 minut. Na stacji o mocy 400 kW deklarowany czas rośnie odpowiednio do 16 i 14 minut.

Obliczenia: 710 kW mocy maksymalnej nie oznacza średniej mocy
Dla większego akumulatora Mercedes podaje uzupełnienie 83 kWh w ciągu dziesięciu minut. Dzielimy energię przez czas: 83 ÷ (10/60) = 498 kW. Jest to obliczona średnia moc na podstawie opublikowanych danych, a nie wynik niezależnego testu. 710 kW to wartość szczytowa, a nie obietnica utrzymania takiej mocy przez całą sesję ładowania.
Przy planowaniu podróży bardziej przydatny jest czas potrzebny na uzupełnienie konkretnej ilości energii niż pojedyncza maksymalna wartość. Stacja musi obsługiwać wymagane napięcie i moc, a rzeczywisty wynik zależy także od stanu akumulatora. Możliwe jest ładowanie ze stacji 400-woltowych, ale samo to nie oznacza osiągnięcia maksymalnych 710 kW.
Deklarowany przyrost około 450 km w ciągu dziesięciu minut odnosi się do cyklu WLTP. Nie oznacza to, że zimą samochód przejedzie tyle samo po autostradzie: zużycie energii zmienia się wraz z prędkością, temperaturą, obciążeniem i korzystaniem z klimatyzacji. W komunikacie dane dotyczące ładowania oznaczono jako wstępne.
Pozostałe różnice w wyposażeniu
W GT 63 hamulce karbonowo-ceramiczne są wyposażeniem standardowym, natomiast w GT 55 dostępne są za dopłatą. Aktywne zawieszenie AMG ACTIVE RIDE CONTROL+, które kontroluje przechyły boczne i wzdłużne nadwozia, również należy do wyposażenia standardowego GT 63 i jest opcjonalne w GT 55. Porównując mocniejsze wersje, trzeba więc uwzględnić nie tylko osiągi, lecz także wyposażenie.

Samochód elektryczny, który odtwarza dźwięk V8
W GT 55 i GT 63 tryb AMGFORCE Sport+ odtwarza dźwięk silnika ośmiocylindrowego. Jak wyjaśnia oficjalna strona modelu, nagrania wykonano z udziałem prawdziwych samochodów, w tym AMG GT R. Ścieżka dźwiękowa reaguje na przyspieszanie i symulację zmiany biegów, a elementy wibracyjne foteli zapewniają fizyczne sprzężenie zwrotne. Jest to osobna funkcja wpływająca na odbiór samochodu — pod maską nie ma silnika benzynowego.

Jak czytać dane techniczne przed zakupem
GT 53 ma odrębną konstrukcję z dwoma silnikami. Zachowuje instalację 800-woltową i szybkie ładowanie, ale układem napędowym różni się od mocniejszych wersji.
GT 55 oferuje trzy silniki osiowe i akumulator z ładowaniem do 710 kW, ale bez przechodzenia na maksymalną moc GT 63. Dostępność akumulatora zależy od rynku.
GT 63 zapewnia wyższą moc maksymalną i bogatsze wyposażenie standardowe podwozia. Sens dopłaty będzie można ocenić po poznaniu lokalnych cen i listy opcji.
W przypadku dalekich podróży najważniejsze są wybrany akumulator i stacje ładowania dostępne na trasie. O dynamice decydują wersja układu napędowego, wyposażenie podwozia i warunki pomiaru przyspieszenia. Sam indeks GT 63 ani liczba 710 kW nie zastępują tych informacji.









