• Samochody
    +212
  • O nas
  • Blog
PL
Dodaj samochód
  1. Strona główna
  2. Blog
  3. Nowości
  4. Smart #2 powraca do formatu fortwo: co zmieniło się w rozmiarze, ładowaniu i wyposażeniu
Nowości

Smart #2 powraca do formatu fortwo: co zmieniło się w rozmiarze, ładowaniu i wyposażeniu

Konstantin Lupandin
Konstantin Lupandin
15 października 20263 min czytaniaWyświetlenia: 12
Dodaj jako preferowane źródło
  1. Wymiary: kilka dodatkowych centymetrów, ale bez przejścia do innej klasy
  2. Klapa bagażnika, na której można usiąść
  3. Co zmieniło się w porównaniu z elektrycznym fortwo
  4. Ładowanie: dlaczego nowe 65 kW nie zastępuje dawnego 22 kW
  5. Warto to sprawdzić przed zamianą fortwo na nowy model
  6. Wyposażenie: co oferują wersje Pure+, Premium i Couture Edition
  7. Ceny i zamówienia: co ogłoszono 13 października
  8. Trzy pytania przed wyborem wersji

Spis treści

  1. Wymiary: kilka dodatkowych centymetrów, ale bez przejścia do innej klasy
  2. Klapa bagażnika, na której można usiąść
  3. Co zmieniło się w porównaniu z elektrycznym fortwo
  4. Ładowanie: dlaczego nowe 65 kW nie zastępuje dawnego 22 kW
  5. Warto to sprawdzić przed zamianą fortwo na nowy model
  6. Wyposażenie: co oferują wersje Pure+, Premium i Couture Edition
  7. Ceny i zamówienia: co ogłoszono 13 października
  8. Trzy pytania przed wyborem wersji
Smart #2 powraca do formatu fortwo: co zmieniło się w rozmiarze, ładowaniu i wyposażeniu

Pytania i odpowiedzi

Smart #2 zachował dwuosobową kabinę, umieszczony z tyłu silnik elektryczny i napęd na tylne koła, ale otrzymał akumulator o pojemności 35,8 kWh, niezależne tylne zawieszenie wielowahaczowe z pięcioma wahaczami oraz ładowanie DC z mocą do 65 kW. Moc silnika nadal wynosi 60 kW, natomiast moment obrotowy spadł ze 160 do 130 Nm.

Model #2 obsługuje ładowanie DC z mocą do 65 kW i w optymalnych warunkach może uzupełnić energię od 10 do 80% w 20 minut. Przy ładowaniu AC wersja Pure obsługuje 7.4 kW, a pozostałe europejskie wersje do 11 kW, dlatego nowy #2 nie może wykorzystać 22 kW ze stacji AC.

Pure+ dodaje trójfazowe ładowanie AC z mocą 11 kW oraz podgrzewany fotel kierowcy. Premium oferuje podgrzewane fotele, tapicerkę ze skóry syntetycznej i system audio Sennheiser. Couture Edition bazuje na wersji Premium i dodaje specjalne wykończenie oraz indywidualny numer; deklarowana produkcja na Europę wynosi 999 egzemplarzy.

12 października 2026 roku podczas salonu samochodowego w Paryżu Smart zaprezentował elektryczny model #2. Marka powróciła do miejskiego samochodu dwuosobowego z krótkim nadwoziem, napędem na tylne koła i dzieloną klapą bagażnika. Za znajomymi proporcjami kryją się jednak nowa platforma ECA, akumulator o pojemności 35,8 kWh oraz ładowanie DC z mocą do 65 kW.

W swoim oficjalnym komunikacie z premiery producent określa model #2 jako samochód produkcyjny, ale zaznacza, że europejska certyfikacja nadal trwa. Podawany zasięg 290 km WLTP jest obecnie wartością docelową, a nie ostatecznym wynikiem certyfikowanym. Poniższe dane dotyczą wersji europejskiej i informacji dostępnych 15 października 2026 roku.

Wymiary: kilka dodatkowych centymetrów, ale bez przejścia do innej klasy

Smart #2 ma 2746 mm długości w wersjach Pure, Pure+ i Premium. fortwo poprzedniej generacji mierzył 2695 mm, więc różnica wynosi 51 mm, czyli 5,1 cm. Limitowana wersja #2 Couture Edition jest nieco dłuższa i ma 2764 mm.

Układ z dwoma fotelami i krótkie zwisy pozostały bez zmian. Deklarowana średnica zawracania między krawężnikami wynosi 6,95 m. To właśnie te parametry decydują o łatwości manewrowania małym samochodem na podwórzu lub parkingu: w tym przypadku możliwość zawrócenia na ograniczonej przestrzeni ma większe znaczenie niż wzrost mocy.

Klapa bagażnika, na której można usiąść

Górna, szklana część otwiera się oddzielnie, co przydaje się, gdy za samochodem jest mało miejsca. Dolna część składa się, tworząc platformę załadunkową. Po zaparkowaniu może służyć także jako siedzisko: Smart określa jej maksymalne obciążenie na 120 kg. Jest to limit dotyczący samej klapy, a nie ładowności samochodu.

Co zmieniło się w porównaniu z elektrycznym fortwo

W porównaniu technicznym wykorzystujemy model EQ fortwo, a nie benzynowe wersje poprzednika. Nowy #2 również ma umieszczony z tyłu silnik elektryczny napędzający tylne koła, ale jego akumulator jest znacznie większy. Zmieniono także podwozie, stosując niezależne tylne zawieszenie wielowahaczowe z pięcioma wahaczami.

Parametr

Smart EQ fortwo

Smart #2

Długość

2695 mm

2746 mm; Couture Edition — 2764 mm

Deklarowana pojemność akumulatora

17.6 kWh

35.8 kWh, LFP

Moc silnika elektrycznego

60 kW

60 kW

Moment obrotowy

160 Nm

130 Nm

Maksymalna moc ładowania AC

22 kW z opcjonalną ładowarką

7.4 kW w wersji Pure; do 11 kW w pozostałych wersjach

Moc maksymalna pozostała bez zmian, natomiast moment obrotowy jest niższy. Dlatego określanie modelu #2 jako mocniejszego następcy byłoby mylące. Najważniejsze zmiany dotyczą akumulatora, możliwości ładowania i wyposażenia. Na podstawie samych wartości pojemności nie można też obliczyć dokładnego wzrostu rzeczywistego zasięgu — potrzebne byłyby porównywalne testy.

Ładowanie: dlaczego nowe 65 kW nie zastępuje dawnego 22 kW

Według deklaracji model #2 obsługuje ładowanie DC z mocą do 65 kW, a w optymalnych warunkach uzupełnienie energii od 10 do 80% zajmuje 20 minut. Czas ładowania zależy od temperatury akumulatora i otoczenia, dostępnej mocy stacji oraz innych ograniczeń. Chodzi konkretnie o podany zakres ładowania, a nie o ładowanie akumulatora od 0 do 100%.

Na stacjach AC sytuacja wygląda inaczej. Bazowa wersja Pure ma jednofazową ładowarkę o mocy 7.4 kW, natomiast pozostałe europejskie wersje obsługują do 11 kW przy połączeniu trójfazowym. Producent szacuje czas ładowania od 10 do 80% odpowiednio na około pięć i trzy godziny.

Warto to sprawdzić przed zamianą fortwo na nowy model

Poprzedni EQ fortwo był dostępny z opcjonalną ładowarką AC o mocy 22 kW, co potwierdza zarchiwizowany dokument dotyczący modelu Mercedes-Benz. Nowy #2 nie może pobierać 22 kW ze standardowej ładowarki AC, nawet jeśli stacja ma taką moc znamionową. Jego limit wynosi 7.4 lub 11 kW, zależnie od wersji. Jeśli zwykle ładujesz samochód w pracy lub przy supermarkecie, najpierw sprawdź typ używanych stacji: korzyści z ładowania DC wymagają innego wyposażenia.

Wyposażenie: co oferują wersje Pure+, Premium i Couture Edition

Kabina modelu #2 ma centralny ekran o przekątnej 10.1 cala oraz wyświetlacz kierowcy o przekątnej 8.8 cala. Dla porównania, opisując zmodernizowany model EQ fortwo wprowadzony w 2019 roku, producent wspominał o systemie multimedialnym z ekranem dotykowym o przekątnej ośmiu cali. Nowy model obejmuje także 4G, Wi-Fi i Bluetooth.

W belgijskiej gamie nawet bazowa wersja Pure obejmuje Smart Pilot Assist, aktywny tempomat z funkcją Stop & Go oraz Highway Assist. Systemy te wspierają kierowcę, ale nie czynią samochodu autonomicznym.

  • Pure+ dodaje trójfazowe ładowanie AC z mocą 11 kW oraz podgrzewany fotel kierowcy.

  • Premium oferuje podgrzewane fotele, tapicerkę ze skóry syntetycznej oraz system audio Sennheiser z siedmioma głośnikami.

  • Couture Edition obejmuje wyposażenie wersji Premium, matowy biały lakier ze złotymi detalami oraz indywidualny numer. Deklarowana produkcja na Europę wynosi 999 egzemplarzy.

Praktyczna przewaga wersji Pure+ jest najbardziej odczuwalna dla kierowców, którzy regularnie korzystają z trójfazowego ładowania AC. Premium dodaje przede wszystkim komfort. Wybór edycji limitowanej wynika z jej stylistyki i rzadkości — nie ogłoszono dla niej osobnego wzrostu mocy ani docelowego zasięgu.

Ceny i zamówienia: co ogłoszono 13 października

Smart zaplanował rozpoczęcie przedsprzedaży za pośrednictwem europejskich przedstawicielstw na 13 października 2026 roku. W komunikacie dotyczącym rynku belgijskiego podano ceny początkowe z VAT: Pure — 19,990 euro, Pure+ — 20,990 euro, Premium — 24,490 euro oraz Couture Edition — 25,690 euro. Zamówienia online mają rozpocząć się w pierwszej połowie 2027 roku.

Są to ceny belgijskie, a nie jeden cennik obowiązujący we wszystkich krajach. Terminy również trzeba sprawdzać lokalnie: na przykład brytyjski oddział ogłosił rozpoczęcie przedsprzedaży wiosną 2027 roku. Data rozpoczęcia przedsprzedaży nie jest datą dostawy samochodu. Wykorzystane tu komunikaty nie podają dokładnej daty pierwszych dostaw; producent uzależnia je od zakończenia certyfikacji.

Trzy pytania przed wyborem wersji

  • Czy dwa miejsca wystarczą podczas codziennych podróży?

  • Gdzie samochód będzie najczęściej ładowany: na domowej stacji AC czy na szybkiej stacji DC?

  • Jaka cena, wersja wyposażenia i przewidywany czas dostawy obowiązują w Twoim kraju?

Odpowiedzi pomogą ocenić model #2 pod kątem codziennych potrzeb. Nadwozie nadal jest krótkie, ale warunki ładowania i wyposażenie powinny przeanalizować także osoby, które od lat jeżdżą fortwo.

Gotowy na kolejny krok?

Przeglądaj setki ogłoszeń od zweryfikowanych dealerów i sprzedawców prywatnych. Inteligentne filtry, szczegółowe strony aut i aktualizacje w czasie rzeczywistym - wszystko, czego potrzebujesz, aby dobrze wybrać.

Zobacz wszystkie auta

Inne artykuły

Ceny maksymalne paliw 15 października: Pb95 do 7,01 zł, diesel do 8,05 złNowości

Od czwartku niższe limity cen benzyn w Polsce. Diesel z wyższym pułapem

15 października 2026
Skawina: zamknięty odcinek Żwirki i Wigury po awariiNowości

Awaria wodociągu zamknęła część ulicy Żwirki i Wigury w Skawinie

14 października 2026
BYD ATTO 8: 7 miejsc, zasięg i ładowanie w 9 minutNowości

BYD ATTO 8: siedem miejsc i ładowanie w dziewięć minut — co kryje się za deklarowanymi liczbami

14 października 2026
Szczecin łączy remonty Matejki, Gontyny i MalczewskiegoNowości

Trzy ulice w centrum Szczecina ze wspólnym remontem od 19 października

13 października 2026
Nowy Hyundai Bayon: więcej miejsca, hybryda w 2027 rokuNowości

Nowy Hyundai Bayon: co zmieniło się dla pasażerów i kiedy pojawi się hybryda

13 października 2026
GDDKiA ogłasza przetarg na przygotowanie obwodnicy RzeszowaNowości

Północno-wschodnia obwodnica Rzeszowa: przetarg na dokumentację i wybór przebiegu

12 października 2026
Nowy Citroën 2CV: elektryk za około 15 000 euroNowości

Citroën przywraca 2CV: taki ma być elektryk za 15 000 euro

12 października 2026
BMW X5 50e, M60e i iX5: różnice, zasięg i cenyGerman cars

Nowe BMW X5: czym hybrydy 50e i M60e różnią się od elektrycznego iX5

11 października 2026
Lancia Gamma: hybryda, elektryk i HF Integrale — porównanieNowości

Lancia Gamma powraca: hybryda, elektryk i różnice wersji HF Integrale

10 października 2026
GAC GS7: przedsprzedaż w Polsce od 199 900 złNowości

Rusza przedsprzedaż GAC GS7 PHEV AWD ULTRA w Polsce

9 października 2026

Wszystkie ogłoszenia samochodowe w jednym miejscu.

[email protected]
Get it on Google PlayDownload on the App Store
Platforma
  • Samochody
  • O nas
  • Blog
  • Kontakt
Informacje prawne
  • Warunki użytkowania
  • Polityka prywatności
  • Informacje dla dealerów
Teraz na zvelta
  • 3652 Aktywne auta
  • 212 Dodane dziś
  • 188 Sprzedane w 24 h
  • 8141 Wizyty w miesiącu
  • 201 Wizyty w 24 h
© 2026 zvelta